Każdy człowiek oddycha i często nawet nie myślimy o tym, jak często w ciągu dnia to robimy. Jest to naturalny odruch naszego ciała. Jednak zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest to czynność, gdy zaczyna dokuczać nam katar, a przez to zatkany nos. Katar powoduje, że oddychanie jest bardzo utrudnione. Ale co właściwie powoduje pojawienie się kataru bądź uczucia zatkanego nosa.

co na katar

Foto: img.interia.pl

W jaki sposób można pozbyć się tej…

W jaki sposób można pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości i odzyskać dawną swobodę oddychania. Zatkany nos to bardzo popularny i najczęstszy objaw przeziębienia. Występuje na skutek złapania infekcji górnych dróg oddechowych, przez co zbiera się w nich wydzielina i zalega, znacznie utrudniając nam normalne oddychanie. W wyniku ostrego kataru możemy odczuwać ból głowy oraz w okolicy zatok nosowych. Idąc tym tropem, katar może także wystąpić w wyniku grypy, ale wtedy jest to jeden z wielu bardzo uciążliwych objawów. Ale zatkany nos może także świadczyć o zapaleniu zatok, wtedy oprócz braku drożności odczuwamy ból głowy nasilający się podczas pochylania. Wszystko to ma związek z zakażeniem jakimś wirusem, który zaatakował drogi oddechowe i zatoki. Co zatem stosować na taki katar. Jeśli jest to wynik zwykłego przeziębienia, pomóc mogą inhalacje, które rozrzedzą zalegającą wydzielinę i pomogą się jej pozbyć.

co na katar

Foto: cdn6.se.smcloud.net

Dobrze też stosować naturalne środki bakteriobójcze (vicks.pl) i udrożniające drogi oddechowe, jak cebula i czosnek, czy olejki eteryczne, zwłaszcza eukaliptusowy. Warto też smarować czoło i zatoki maścią rozgrzewającą. Jeżeli jednak choroba jest poważniejsza, a katar utrzymuje się już dość dużo, może się okazać, że zalega w nim ropa. Wtedy takie domowe sposoby będą niewystarczające.

Konieczna zatem jest wizyta u lekarza, który…

Konieczna zatem jest wizyta u lekarza, który dokładnie nas zbada i zapisze antybiotyk, który skutecznie poradzi sobie z tą dolegliwością. Ale zatkany nos może też mieć podłoże alergiczne. Co wtedy. Ważne jest, by ustalić, co jest czynnikiem uczulającym, w miarę możliwości usunąć go ze swego otoczenia i zażywać leki przeciw alergii. Pamiętajmy, że nieleczona alergia ujawniająca się na drogach oddechowych może doprowadzić nawet do astmy.